Vendég a háznál - Hyundai Tucson 2020 1.6 GDi
Az idei évet egy rendhagyó bejegyzéssel szeretnénk lezárni, színesítve ezzel kicsit az év végét. Megrögzött Vitarások vagyunk, de ezzel egyidejűleg nyitott szemmel járunk, és szívesen próbálunk ki más típusokat is.
Az általunk kipróbált 3. generációs Tucson utolsó példányait mostanság veszik át a vásárlók, hiszen idén ősszel megkezdődött az új, 4. generációs modell értékesítése. A leköszönő verziót 2015-2020 között gyártották, amely 2018-ban esett át egy ráncfelvarráson, ennek köszönhetően az autó külső megjelenése a mai napig frissnek hat, a 18"-as kerekek pedig tovább fokozzák ezt az érzetet. A beltér kialakításán már inkább érezhető az idő múlása, ezt viszont jól ellensúlyozza a varrott bőr műszerfal borítás.
A Vitarából átülve azonnal érezhető, hogy egy méret kategóriával feljebb lévő autóban ülünk. Tágasabb a hely elöl és hátul is, illetve ránézésre is megállapítható, hogy a csomagtartóban is több a hely (513 liter). Magas autóban ülünk, ennek ellenére könnyű be- és kiszállni. A kilátás előre teljesen jó, hátrafelé viszont a C oszlop meglehetősen sokat takar, a tolatókamera és a tolatóradar maximálisan segít a hátra látásban. Minden kézre áll, a kezelőszervek használata logikus, minden könnyen elérhető, kezelhető, a beltér igazán praktikus kialakítást kapott. Az elektronikus kézifék igényel némi megszokást, pár alkalom után már nem jelent gondot a használata a hagyományos kézifékhez szokott sofőröknek sem.
Az elindulás után ami azonnal szembe tűnt, az a csend. A hangszigetelés olyan jól sikerült az autóban, amilyennel inkább már a prémium szegmensben találkozhatunk. Még autópálya tempónál is alig szűrődik be némi motor- és szélzaj, minden adott a nyugodt utazáshoz. Ebben segít az is, hogy a futómű kellemes hangolású.
Az általunk próbált példány az alap, 1.6-os, 132 lóerős szívó benzines GDi motorral volt szerelve, 6 fokozatú manuális sebességváltóval. Az autó saját tömege valamivel meghaladja az 1,4 tonnát, így inkább azoknak lehet jó választás az alap motor, akik kimondottan nyugodtan szeretnek vezetni, 0-ról 100-ra 11,5 mp alatt gyorsul. A sportosabb vezetést kedvelőkhöz inkább a turbós 1.6-os T-GDi (177 lóerő), vagy a 2.0 CRDi (185 lóerő) motorral szerelt verziók fognak közelebb állni. A váltó pontos, akadozásnak nyoma sincs.
A Prime felszereltség minden jót magába foglal, felsorolni is nehéz lenne az extrák listáját. A full-LED-es első fényszórók említést érdemelnek, mivel éjszaka is kiváló fényviszonyok mellett autózhatunk a segítségükkel.
Az autóval töltött fél nap során hasonló volt az érzésünk, mint anno átülni a Vitarába. Az autóval nagyon könnyű megbarátkozni, könnyű kiismerni és megszokni a kezelőszervek használatát, a Vitarához képest nagyobb méret megszokása sem jelent gondot. Nehéz ilyen rövid idő alatt megítélni, de a Hyundai Tucson kapcsán is az jutott eszembe, mint az első pár nap után a Vitara kapcsán, hogy egy kiváló ár-érték arányú autóval van dolgunk. A tulajdonos elmondása alapján az autó fogyasztása erősen lábfüggő, a vegyes fogyasztásra megadott 7,88 l/100 km gond nélkül tartható.
Zárszóként még annyit, ha a Vitara felett egyel nagyobb kategóriában gondolkodnék, akkor biztosan számolnék a Hyundai Tucsonnal, mint lehetséges opcióval, de a "testvér" modell Kia Sportage-et sem hagynám ki a szórásból.