Használt Suzuki Vitara vásárlás - melyik motorral?
A kérdést több szemszögből is körbe fogjuk járni, hiszen minden vásárló más szempontokat tart fontosnak autó vásárlásakor a motorizáltság kapcsán. Van aki a megbízhatóságot tartja szem előtt, mást a fogyasztási adatok érdekelnek inkább, sokan a várható fenntartási költségeket is számba veszik, és ne feledkezzünk meg a teljesítményről sem.
Kezdjük egy egyszerű felsorolással, az új Vitara az elmúlt 6 év során az alábbi motorverziókkal volt rendelhető hosszabb-rövidebb ideig:
- 1.6 benzin M16A (120 lóerő, 156 Nm)
- 1.6 DDiS dízel D16A (120 lóerő, 320 Nm)
- 1.4 BoosterJet K14C (140 lóerő, 220 Nm)
- 1.0 BoosterJet K10C (111 lóerő, 170 Nm)
- 1.4 Hybrid K14D (129 lóerő, 235 Nm)
Még mielőtt részletesen végig vennénk a használt piacon elérhető motor változatokat, megosztanám veletek a zárt Facebook csoportunkban történt felmérés eredményét. A kérdésünk arra vonatkozott, hogy amennyiben új Suzuki Vitara vásárlása előtt állnának a csoport tagjai és minden eddigi motorral választható lenne az autó, melyik motorral vásárolnák meg? A válaszadók többsége, azaz 55% az 1.6-os benzinest választaná, 25% az 1.4-es turbósat, 19% az új 1.4-es hibrid verziót, 1% pedig az 1.6-os dízelt. Járjunk kicsit utána annak, hogy mi állhat az eredmény mögött, nézzük meg a motorválasztékot...
1.6 benzin
A 2014-es Paris Motor Show-n bemutatott új, negyedik generációs Suzuki Vitara (LY) értékesítése hazánkban 2015-ben kezdődött meg. A Suzuki joggal vívta ki magának általánosságban a megbízható autó jelzőt, a új modellel ezt a képet biztosan szerették volna életben tartani. Az alapmotor a jól bevált, M16A kódjelű, 1.6 literes, négyhengeres, továbbfejlesztett szívó benzinmotor lett, amelynek legelső változata még a 2000-es évek elején debütált a Suzuki Lianában. A vásárlók így megkapták az új modern formát, amely mögött egy jól bevált, kiforrott, rendkívül megbízható technika dolgozott. A megbízhatóságról számos fórumon szót ejtenek a tulajdonosok, mára már ismert olyan példány is, amely túl van a 600.000-ik problémamentes kilométeren. A motor érdekessége, hogy 3500-4000-es fordulaton jön meg igazán az ereje, a maximális nyomaték 4400-as fordulaton mérhető, ez azért igényel némi megszokást. A fogyasztást sikerült már nekem is 5 l/100 km alatt tartanom néhány alkalommal, azonban ehhez rendkívül optimális körülmények szükségesek (egyenletes, 80-90 km/h tempó, sík terep, légkondi nélkül). Sokkal jellemzőbb a 6,2-6,5 l/100 km fogyasztás, autópályán, dugóban ülve fel-felkúszik kicsit 7 liter fölé (tényleges fogyasztás mérésével, nem pedig a kijelzett adatok alapján). Íme az elpusztíthatatlan legenda, ami a megbízhatóság szimbólumává vált:
1.6 dízel
Az új Vitara egyetlen dízel verziója a FIAT 1.6-os, 120 lóerős erőforrásával volt rendelhető 2018-ig. Ez a motor FIAT típusokban debütált 2008-ban, Multjet néven ismerhetjük. A FIAT modelleken kívül találkozhatunk vele Alfa Romeo Mitoban, Alfa Romeo Giuliettában, JEEP Renegade és Compass modellekben, Lancia Deltában és Musa modellekben, illetve Opel Comboban is. A Vitarában 1300-as fordulatszámnál jön meg az ereje, 1500-as fordulattól egészen döbbenetes ahogy húz, ilyenkor viszont a hangja is megjön, köszönhetően annak is, hogy a Vitarából meglehetősen kispórolták a hangszigetelést. Vegyes használatban 5,5 liter/100 km körüli fogyasztást produkál, ami nagyon közel áll az 1.6-os benzines Vitarák fogyasztásához. A dízelmotorokat hosszabb utakon célszerű használni, a Suzuki Vitarát viszont nem erre találták ki, ezért nem tűnt racionális lépésnek a Suzukitól, hogy ezzel a motorral is értékesítették annak ellenére, hogy egy viszonylag problémamentes motorról van szó. A piac döntött, arányait tekintve kevés új Suzuki Vitara fut az utakon dízel motorral, amit jól mutat az is, hogy a legnagyobb magyar használt autó oldalon is csak néhány példányt hirdetnek.
1.4 BoosterJet
Az új Suzuki Vitara megjelenésekor rendelhető volt egy sport változatban is (Suzuki Vitara S), amely megkapta a Suzuki 1994-re visszatekintő K motorcsaládjának 2015-ben debütált K14C jelű, 1.4-es, turbós, 140 lóerős benzinmotorját. A 2010-es évek hangosak volt a kis köbcentis turbós motorok terjedésétől, azonban elsősorban a TSi motorok rossz hírének köszönhetően a vásárlók kétkedve fogadták az 1.4-es turbós Vitarát. Az értékesítésnek az sem tett jó, hogy a gazdagon felszerelt Sport modell ára jóval meghaladta az amúgy sem rossz felszereltségű GL+ 1.6-os benzines, megbízhatónak titulált verzió árát. Akik próbáltak már új Vitarát 1.6-s benzines és 1.4-es BoosterJet motorral is, azok mindig kiemelik a dinamikában érezhető különbséget az utóbbi javára, ezt én is meg tudom erősíteni. 140 lóerő egy ilyen könnyű autóban érezteti a hatását, kimondottan dinamikusan lehet vele közlekedni, a motor karakterisztikájának és a pontos váltóknak köszönhetően pedig kimondottan jó a vezetési élmény. 2000-es fordulatszámtól több, mint meggyőző a rendelkezésre álló erő. A BoosterJet motorral szerelt Suzuki Vitarák (illetve SX4 S-Crossok és Swift Sportok) mára eloszlatták a kételyeket, nem jellemzőek a meghibásodások. Az új Hybrid Vitara megjelenésével ha átalakítva is, de tovább él ez a motor a mai napig is.
1.0 BoosterJet
A faceliftes Vitara 2018-as megjelenésekor megkapta a K10C jelű, háromhengeres 998 köbcentis, motorját, a maga 111 lóerejével és 170 Nm-es forgatónyomatékával, amely motorral találkozhatunk a Suzuki Balenoban, s Swiftben és az SX4 S-Crossban is. Csodákra nem kell tőle számítani, viszont a nyugodt autózást kedvelőknek jó választás lehet. Autópálya tempónál könnyel elérhetjük a 7 liter/100 km fogyasztást, azonban lassabb tempónál nem lehetetlen 5 literes fogyasztást kihozni vele. Kevés 1.0 literes példány talált gazdára, a használtautó portálokon is nagyítóval kell keresni ezeket a példányokat, köszönhetően talán annak is, hogy ezek a verziók részecskeszűrővel vannak szerelve.
1.4 Hybrid
2020-ben komoly változás történt a Suzuki Vitara modellciklusában, ugyanis az Európai Unió által támasztott környezetvédelmi követelmények miatt lezárult a korábbi BoosterJet motoros új Vitarák értékesítése. A Suzuki együttműködési megállapodást kötött a Toyotával, amelynek eredményeképpen jött létre a K14D jelű, amely egyrészt a Suzuki korábbi, átalakított K14C motorjából és a Toyota lágy hibrid rendszeréből áll. Az eredmény egy, az 1.4-es BoosterJet motorhoz képest valamelyest kevesebb lóerővel, azonban magasabb nyomatékkal rendelkező rendszer lett. A 48 V-os villanymotor nem képes önállóan mozgatni az autót, hanem csak kisegíti a benzinmotort, alacsonyabb fogyasztást és károsanyag kibocsátását ígérve. Érzetre erősebb gázadáskor jelentkezik nagyobb erő a villanymotorból, illetve a start-stop rendszer is finomabban működik, mint a korábbi típusokban, egyéb különbséget nehéz felfedezni. Papíron alacsonyabb lett a fogyasztás is, azonban itt csupán néhány tized literről beszélhetünk.
Tulajdonosként személyes tapasztalatom legtöbb az 1.6-os benzines Vitarával van, szeretem a megbízhatóságát. A pörgős motorja elsőre furcsa volt, de könnyen megszokható. Próbáltam rövidebb-hosszabb utakon az 1.4-es turbós Vitarát, engem teljesen megvett a dinamizmusával, de váltásra eddig még nem szántam el magam. Komolyabban egyszer játszottam el a gondolattal, aztán maradt a jól bevált 1.6-os. Az új Hybrid Vitarát csak egy rövidebb tesztút során volt lehetőségem kipróbálni, minimális különbség érezhető az 1.4-eshez képest, nagyon korrekt autó ebben a formában, de ugyanez elmondható valamennyi verzióról, sok zsákbamacska nincs egyik megvásárlásában sem.
TIPP1 Aki még nem találkozott a márkával, annak vásárláskor furcsa lehet a hidegen indított láncos motor hangja a Suzuki Vitarában. Nem kell megijedni tőle ha esetleg ilyet tapasztalunk, ahogy beáll az alapjárat, szépen elmúlik ez a csörgő hang, szépen, finoman, egyenletesen fog járni a motor, szinte hangtalanul. A megerősített láncos hajtás nagyban hozzájárul a megbízhatósághoz, kb. 300.000 km-enként kell vele foglalkozni.
TIPP2 A dinamikus vezetést előnyben részesítők elsősorban az 1.4-es BoosterJet motoros Vitarát válasszák, vagy az új Hybridet, nem fognak csalódni benne.
TIPP3 Használt Vitara vásárlásakor biztonságot nyújthat a még fennálló garancia, ennek meglétét ellenőrizzük, ha szóba került. Fontos, hogy a garanciális idők eltérőek lehetnek az egyes eladott példányoknál az opcionálisan vásásrolható garancia hosszabbításoknak köszönhetően, de mindig feltétel, hogy az előírt szervizciklus be legyen tartva és mindig márkaszerviz végezze el az átvizsgálást, olajcserét, légszűrő cserét, javítást a garancia ideje alatt.
Amennyiben videókat is néznél a Suzuki Vitarával kapcsolatos tippekről, tanácsokról, iratkozz fel YouTube csatornánkra is!
Ne maradj le a crossover.hu nyújtotta extra kedvezményekről, kövesd Facebook oldalunkat, és értesülj elsőként akcióinkról!
Csatlakozz új Facebook zárt csoportunkhoz, ha nem akarsz lemaradni hasznos tippek - tanácsok témájú bejegyzéseinkről és a csoport tagoknak nyújtott egyedi kedvezményekről!
Nézz bele a mindennapjainkba Instagram oldalunkon!